Pisanie daje mi niesamowite spełnienie i poczucie pozostawienia po sobie czegoś wartościowego. Adam Tempich, który na co dzień wspiera zespoły scrumowe, opowiada o swojej pisarskiej pasji.

IMG_9476

Jak odkryłeś swój talent?

Odkryłem go na dodatkowych zajęciach z języka polskiego – napisałem wówczas opowiadanie, które miało bardzo dobry odbiór. A pisanie, tworzenie historii towarzyszy mi od dzieciństwa – od czasu szkoły podstawowej.

Kiedy odkryłeś, że Twoja pasja może być czymś więcej?

Kiedy moi czytelnicy zaczęli zachwycać się opowieściami, które stworzyłem. Ich pozytywne opinie spowodowały, że przestałem pisać tylko „do szuflady”. Swoje teksty wysyłałem też na konkursy, w których zdobywałem wyróżnienia.

Ale najpierw odbiorcami była rodzina, przyjaciele?

Tak, zdecydowanie przyjaciele i rodzina. To oni zachęcili mnie do dalszego pisania.

A czy ktoś Cię zachęcał, żebyś zajął się pisaniem na poważnie?

Zachęcała mnie moja mama i moja żona. Dodatkowo mam to szczęście, że z moją żoną dzielę pisarską pasję. Kiedy powstało wydawnictwo Galeria Bajek (www.galeriabajek.pl), zacząłem tworzyć tam bajki personalizowane dla dzieci. Są to książki, w których dzieci mogą zostać głównymi bohaterami. Jest to ogromna szansa, by dzieci mogły przeżyć niezwykłą, pełną emocji przygodę. Bajki dodatkowo wzmacniają pewność siebie i kształtują pozytywne postawy.

Kiedy podjąłeś decyzję, żeby podzielić się tym ze światem i zacząć działać nie tylko hobbistycznie?

Przygotowałem kilka bajek personalizowanych dla znajomych. Otrzymałem niesamowite opinie. Od wzruszeń, przez radość. Niektóre dzieci ze zdziwieniem odkrywały niezwykłe znaczenie swoich imion i z dużą chęcią zaczęły sięgać po inne książki, mimo że wcześniej nie lubiły czytać. Co ważne zarówno dzieci, jak i rodzice zaczęli traktować tę książkę jak pamiątkę i przez wiele tygodni się z nią nie rozstawali. Oczywiście bajki to nie jedyne teksty jakie tworzę. Piszę również opowiadania dla dorosłych, a w przygotowaniu jest mój pierwszy thriller, którego akcja rozgrywa się w świecie bankowym.

Co daje Ci Twoja pasja?

Niesamowite spełnienie, poczucie pozostawienia po sobie czegoś wartościowego, emocje, satysfakcję i głosy czytelników, którzy są zachwyceni opowieściami, które stworzyłem. Widzę, że każdego dnia buduję pozytywne wartości i to mnie motywuje do dalszego działania.

Nie trzeba mieć wiedzy we wszystkim, by zacząć. Wręcz przeciwnie – nadmiar wiedzy może nawet przytłoczyć. Trzeba mieć jedynie pewność i poczucie, że to co robimy jest dobre i sprawia nam przyjemność.

Adam Tempich

Czy po drodze modyfikowałeś swoje podejście do pisania?

Tak, wydawnictwo działa w podejściu Agile. Wszystkie projekty tworzone są zgodnie z koncepcją lean management. To oznacza, że projekty rozwijają się dzięki czytelnikom. To oni mają największy wpływ na opowieści, które tworzę. Takie podejście gwarantuje możliwość natychmiastowej reakcji na potrzeby klientów. Na przykład pierwsze książki nie miały rysunków i były drukowane na zwykłej drukarce. Z czasem książki zyskiwały rysunki, a także profesjonalny druk i unikalną jakość zarówno w formie jak i treści.

Czy napotkałeś na jakieś blokery (wewnętrzne, zewnętrzne)?

Największym wyzwaniem jest czas. Każdego dnia pracuję, po pracy zajmuję się dziećmi. Czasu na pisanie pozostaje więc niewiele. Zazwyczaj mogę to robić po godzinie dwudziestej, w weekendy lub wcześnie rano. Odbywa się to więc kosztem innych rozrywek czy przyjemności.

Pochwal się swoim największy sukcesem i przyznaj, czy po drodze przydarzyła Ci się jakaś wpadka?

Największy wypadek związany był z tym, że w wyniku pomyłki, ceny książek na stronie wydawnictwa Galeria Bajek spadły do symbolicznej złotówki. Zanim wykryto błąd kilka osób złożyło zamówienie. Ze względu na wysokie standardy jakości, wyprodukowanie książek personalizowanych kosztuje zdecydowanie więcej niż złotówkę ;) Po rozmowie z klientami, udało się całą sprawę wyjaśnić. Takie doświadczenie uczy, że organizacja całego biznesu wymaga ciągłej uwagi i automatyzowania maksymalnej liczby spraw. Natomiast największy sukces to wyróżnienie mojego projektu w międzynarodowym konkursie na bajkę dla dzieci, organizowanym przez Wydawnictwo Dwie Siostry. Moja książka dołączyła do grona najlepszych pozycji spośród 500 projektów ;) I kto wie, może wkrótce zostanie wydana w Galerii Bajek ;)

Co możesz przekazać osobom, które wahają się czy zacząć działać i korzystać ze swoich talentów?

Przykład związany z moją pasją pokazuje, że nie trzeba mieć wiedzy we wszystkim, by zacząć. Wręcz przeciwnie – nadmiar wiedzy może nawet przytłoczyć. Trzeba mieć jedynie pewność i poczucie, że to co robimy jest dobre i sprawia nam przyjemność. Nie rezygnujcie więc ze swojej pasji i marzeń. W dzisiejszych czasach jedyną wartością jest działanie. Różna jest tylko skala. Testujcie swoje pomysły w małej skali. Sprawdzajcie, pokażcie najbliższym, co robicie. Zbierajcie feedback i poprawiajcie swoje pomysły. Moja przygoda zaczęła się właśnie od tych wszystkich fantastycznych czytelników, którzy docenili moje opowieści.

Odwiedź stronę galeriabajek.pl

Zajrzyjcie również na profil Instagramowy Adama